Vojtíšek na zahradě

Vojta na zahradě

Vojta Schwarz

Našemu synkovi bohužel osud nedal do vínku tolik zdraví, kolik by si zasloužil. Přes intenzivní výzkum se špičkovým lékařským pracovištím nepodařilo stanovit příčiny Vojtova zdravotního stavu, jeho přesnou diagnózu (Vojta pravděpodobně trpí nějakou velmi vzácnou neurometabolickou poruchou) ani prognózu vývoje. Je ale úžasný bojovník a navzdory pesimistickým předpovědím už toho tolik dokázal! Jeho tělo ani duše se sice nevyvíjejí podle tabulek, ale nejen my – zainteresovaní rodiče – ale i lékaři, sociální pracovníci, speciální pedagogové a psychologové sledujeme jeho pokroky (mnohdy s údivem) a naši přátelé, rodina i odborníci většinou fandí všemu, co společně podnikáme.

Vojtík je dítě jako každé jiné – směje se, umí se prosadit, hraje si, poznává svět, vrací lásku všem, od koho ji dostává. … K tomu hodně cvičíme, navštěvujeme více lékařů a různých specialistů, často jsme v ozdravovnách, lázních a na různých terapiích – čas se nám neměří stejně jako ostatním. Protože jsme zvyklí dělat vše naplno, snažíme se také využít všech možností, kterak stimulovat našeho malého prince k dalším pokrokům. Důvěřujeme klasické medicíně, zkoušíme i mnoho alternativních metod, každý den máme kromě hraní a zábavy, také spoustu „práce“.

Vojtíšek na houpačce

Vojta na houpačce

Pokud se Vám líbí Vojtova dobrodružství a chcete ho i Vy podpořit v tom, co dělá, zkuste nám pomoci pořídit mu kompenzační nebo stimulační pomůcku, se kterou je život hned o něco jednodušší a veselejší, didaktickou hračku, která by ho inspirovala k novým dovednostem, a nebo podpořte naše rehabilitační aktivity (na většinu kompenzačních pomůcek zdravotní pojišťovna nebo stát přispívá jen malou částkou; rehabilitační pobyty nad rámec přísných regulí zdravotních pojišťoven si hradíme sami). Možná si nemůžete dovolit finančně pomáhat, ale víte o někom, kdo chce pomoci cíleně někomu konkrétnímu, a neposílat tak své peníze anonymně na charitu či nadace. Zkontaktujte ho prosím s námi, uděláte dobrý skutek. Vaše pomoc bude mít konkrétní tvář, a Vy tak můžete vykouzlit jeden z nádherných Vojtových úsměvů. Zaručujeme transparentnost (o.s. Vojtěška má své vlastní konto, které podléhá kontrole, zda je spravováno v souladu se stanovami sdružení), konkrétnost (každý dar přesně zacílíme podle přání darovaného) a stále stejné nasazení v péči o to nejdražší, co máme. Dárcům rádi vystavíme darovací smlouvu, kterou mohou uplatnit v rámci daňových výhod.

Pokud chcete pomáhat, ale ne finanční formou – udělejte cokoliv, co udělá Vojtovi radost, a co Vy umíte nebo čím disponujete. Vojtík miluje vlastnoručně vyráběné kousky a zažívá legraci při jakékoliv činnosti spojené se zvířátky, pohybem, hudbou, četbou. Rád je ve společnosti, mezi dětmi i dospělými. Vojtík bude šťastný, Vy uděláte dobrou věc a Vaše podpora bude mít konkrétní tvář (ve Vojtově případě spíše úsměv).

Vojta námořník

Vojta námořník

Dlouho jsme zvažovali, zda a jak zapojit i ostatní do aktivit, které s Vojtou podnikáme. Zdraví si sice za peníze nekoupíme, ale s pomocí lidí, kteří chtějí jakkoliv pomáhat, si můžeme dovolit poskytnout mu vše, o čem jsme přesvědčeni, že ho může posunout dál.  Jsme příjemně překvapeni, kolik našich blízkých i vzdálenějších nám nezištně pomáhá a velmi za to děkujeme. Motivuje nás to k další práci a trpělivému snažení zkvalitnit život našemu chlapečkovi. Vojtík nám pomohl objevit opravdové lidské hodnoty u těch, kteří nám nezištně finančně i jakkoliv jinak pomáhají. Vaši přízně a lidskosti si velmi vážíme a upřímně věříme, že se Vám vrátí zpět ve chvíli, kdy ji budete sami potřebovat.

Ze srdce děkujeme a přejeme vám všem jediné, na čem opravdu záleží – spoustu zdraví!

Jana a Daniel Schwarzovi, rodiče Vojtíka a zakladatelé o.s. Vojtěška

 

Comments are closed.